Kondycja
Dla serca, dla umysłu i dla ciała.
Dla serca, dla umysłu i dla ciała.
„Siła leży w epicentrum wszystkich innych zdolności motorycznych.”
Podnoszenie i łączenie zdolności motorycznych w jedną całość w zintegrowaniu z potencjałem psychicznym.
Poszerzenie zakresu pracy stawów, doskonalenie wzorców ruchowych przy wsparciu treningu siłowego.
Wszechstronna praca nad ciałem i umysłem.
To prostsze niż myślisz.
Czyli treningi osobiste w formie 1 na 1. Poprzez skupienie się na jednej osobie dużo łatwiej korygować i nauczać niż w grupie. Nie ma tu jednak magii. Nie da się zapłacić i oczekiwać efektów bez pilnowania swojego życia poza treningiem. Zakładam, że chcemy zmian trwałych, w postaci zdrowych nawyków i dążenia do zachowania zdrowia, sprawności, umiejętności samoobrony i poszukiwania w ruchu, zabawy i przyjemności.
Zwykle mówi się o treningu zindywidualizowanym pod kątem danej osoby. I dobrze, bo przecież nie jesteśmy tacy sami. Indywidualizacja opiera się w oparciu o cele jakie chcemy osiągnąć, ale także o bazę motoryczną jaką posiada konkretna osoba. Inaczej będzie wyglądała jednostka treningowa osoby o dobrej koordynacji, mobilności i sile, a inaczej u osoby, która ma słabą koordynację, ma słaby zakres ruchu i siły. Tak spersonalizowane treningi można uznać jako treningi personalne.
Indywidualizacja tyczy się również sfery psychiki. Jedna osoba potrzebuje więcej reżimu, inna więcej docenienia i stymulacji pozytywnej, a jeszcze inna potrzebuje więcej zrozumieć z tego co robi, by mieć większa motywację.
W sferze psychiki pozostaje również motywacja. Nie każdego z nas motywują te same czynniki. Motywujące może być to, że czyni się szybkie postępy, ale może też być demotywujące, gdy wszystko przychodzi zbyt łatwo. Motywację daje nam zarówno przegrana, jak i wygrana. Jednego cieszy sama droga i wizja, którą powoli realizuje, drugiego konkretne efekty, które dają mu kopa do ciężkiej pracy.
W swoich treningach, jak i treningach swoich podopiecznych zwracam uwagę przede wszystkim na bezpiecznym uprawianiu sportu i na podejściu do ćwiczeń, jak do przyjemności. Dlatego też staram się stosować wszechstronne środki treningowe, w celu uniknięcia znużenia treningowego.
Bardzo ważna dla mnie jest sprawność, a jeśli sprawność, to podstawowa baza w postaci siły, mobilności i podstawowych elementów gimnastycznych.
Jeśli to mają być treningi personalne, to musza obejmować nie tylko zakres ciała, ale i psychiki, gdyż i w tej sferze jesteśmy różni.
Wysiłek fizyczny, sportowy, bardzo dobrze wpływa na spokój i wyciszenie. Włączam do treningu też techniki oddechowe. Sprawdzają się one przy trudności odcięcia się od “świata zewnętrznego” i skupieniu się na treningu. Nie rzadko spokój ten, pozostaje na cały dzień.
Jesteśmy istotami psycho-somatycznymi, dlatego umysł i ciało wzajemnie pozostają z sobą w stałej relacji.
Zwykle 2 treningi personalne sportów walki, lub innego treningu w tygodniu to niezbędne minimum. Zachęcam do treningów również poza naszymi zajęciami.