Trening funkcjonalny wyważył drzwi sportu z buta i większość uważa, że trening funkcjonalny to udziwnienia, latające czajniczki, bosu, piłki i cyrkowe ćwiczenia. Poniekąd tak jest, ale… Ale w rzeczy samej, za definicję treningu funkcjonalnego uznaje się, trening nakierowany na funkcję.
Zdrowy rozsądek każe się pytać, co mi daje wciskanie piłki tyłkiem w ścianę, lub przysiady na piłce. Dla mnie, jako sportowca, jeśli nie podlegam rehabilitacji, lub mam problem z kontrolą motoryczną, daje mi nie wiele. Co więcej. Przy braku kontroli motorycznej mogę wykorzystywać wiele innych ćwiczeń związanych bezpośrednio ze sportem, którym się bezpośrednio zajmuję. Dopóty oczywiście nie rehabilituję swojego mocno uszkodzonego ciała – na razie jestem w pełni sprawny.
Niebezpieczeństwem złego zrozumienia treningu funkcjonalnego jest udziwnianie. I tak zawodnicy sportów walki mogą uznać, że uderzanie na bosu coś im daje więcej, czego w inny sposób nie osiągną, lub nie na taką skalę. Ale niestety, bosu, piłeczki i inne cyrkowe zabawki można odłożyć sobie na miejsce.
Problemy z przysiadem, który ma być testem mobilności niemal całego ciała, a szczególnie Overhead Squats (OS), to jest również test siły. Tam gdzie mamy braki w mobilności, często następuje poprawa po tym, jak nastąpi poprawa siły. Jeśli mamy dobrą siłę, a dalej chrzanimy OS, to warto zwrócić uwagę na kontrolę motoryczną, na pracę przeponą, na pozycję kręgosłupa, ustawienie stóp, napięcie pośladków i ułożenie całego ciała. Kontrolę motoryczną można bardzo szybko poprawić jeśli ktoś jest sportowcem i nie trzeba stosować udziwnień.
FMS to świetne narzędzie testujące ograniczenia ruchu, a co za tym idzie i siły. Pozwala również przewidywać, gdzie może wystąpic kontuzja, lub inaczej mówiąc, pozwala nam określać prawdopodobieństwo powstania kontuzji. I tu przydatne są narzędzia, które pomagają nam w przywracaniu balansu pomiędzy mobilnością, stabilnością, siłą, równowagą, kontrolą.
A na najważniejszej stronie, tyczącej się treningu funkcjonalnego, również można i mnie znaleźć :)
http://www.functionalmovement.com/
Functional Movement System
Poranne rozmowy przy treningu... Tym razem o sterydach i o tym, że nie zaczynam nielegalnej…
Po blisko miesięcznych wojażach, bycia często poza zasięgiem, zawitałem do domu, do Klubu i jestem…
Czymże różnią się sporty walki od zwykłego życia? Uczysz się przegrywać i wygrywać, uczysz się…
Paradoks Kano, to paradoks, który wziął swoją nazwę od nazwiska twórcy Judo - Jigoro Kano. Tworząc…
Kto nie zna, zapraszam do zapoznania się ze znamienitą postacią sportu - Valentin Dikul. Do…
Jak wielu moich przyjaciół z dawnych lat, którzy zaczynali przygodę ze sportami walki, inspirowałem się…