Kondycja
Dla serca, dla ciała i dla umysłu.
Mobility, a może po prostu i po polsku – mobilność, ruchliwość.
Mobilność, czyli zakres w jakim jest w stanie pracować staw i techniki, które pomagają przywrócić lub utrzymać zakres pracy w stawie. Na koncepcję mobilności składa się wiele ćwiczeń jak rolowanie, ugniatanie, używanie gum, piłeczek i innych akcesoriów.
Jedną z technik jest po prostu trening siłowy i w ten sposób łączę trening mobilności. Słaby zakres ruchu jest powodowany brakiem siły. Organizm ogranicza zakres siły by nie dopuścić do kontuzji. Wraz ze wzrostem siły, zakres ruchów również się zwiększa.
Wszystkie techniki występujące w akapicie pierwszym, a właściwie efekty pracy tych technik gruntuję treningiem siłowym, by wytworzyć nowy zakres ruchu. W innym wypadku zakres pozostanie utracony.
“Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.”
Dla serca, dla ciała i dla umysłu.
Podnoszenie i łączenie zdolności motorycznych w jedną całość w zintegrowaniu z potencjałem psychicznym.
Poszerzenie zakresu pracy stawów i doskonalenie wzorców ruchowych przy wsparciu treningiem siłowym.
“Siła leży w epicentrum wszystkich innych zdolności motorycznych.”
Właściwa ruchomość w stawie, jak i nieprzykurczone tkanki wpływają przede wszystkim na nasze zdrowie. Całe ciało funkcjonuje we wzajemnej korelacji i ograniczenie ruchu w jednym odcinku jest kompensowane w innym. Jest to droga do zaburzeń ruchu i postawy, a w konsekwencji bólów.
Mobilność wpływa też na sport, gdyż odpowiada za jakość wykonywanych ćwiczeń, takich jak przysiad, martwy ciąg, wyskok, wyciskanie, podciąganie itd. Związane jest to ze wzorcami ruchowymi, które określają zdolność do poprawnego wykonania ćwiczenia.
Trening mobility stosować też można celem przyśpieszania regeneracji potreningowej, wstępnej rozgrzewki, czy też w przypadku wystąpienia bólów wynikających z dysharmonii napięć w ciele i dysbalansu siły.